Pokud jsou slimáci ponecháni svému osudu, mohou rychle zdecimovat zeleninovou zahradu. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak zabránit vnikání slimáků do vaší zahrady a jak je odstranit, pokud máte aktivní zamoření slimáky.
Co jsou slimáci?
Slimáci jsou běžným zahradním škůdcem, který se vyskytuje téměř ve všech oblastech světa, zejména ve vlhkém podnebí. Nejsou to hmyz jako jiní zahradní škůdci, jako jsou střevlíci nebo svilušky, ale spíše druh měkkýšů blíže příbuzný škeblem.
Zatímco někteří slimáci jsou rozkladači, což znamená, že se živí mrtvým materiálem, slimáci, které pravděpodobně najdete ve své zahradě, jako jsou běžní slimáci zahradní a černí, se raději živí živým rostlinným materiálem. Zahradní slimáci se obecně živí v noci, což může zahradníkům ztížit jejich identifikaci jako viníků poškození rostlin.
Jak vypadá poškození slimákem?
Sledování příznaků poškození slimáky na vašich rostlinách vám může pomoci zůstat nad problémem. Dávejte pozor na listy, stonky a květy rostlin, stejně jako na zemi, abyste viděli známky problému se slimáky.
- Otvory : Listy nebo květy vašich zahradních rostlin mohou mít malé nebo velké otvory, kterými se slimáci prokousali. Tyto díry můžete také najít v ovoci nebo zelenině.
- Roztrhané okraje : Stonky a listy rostlin mohou mít roztřepené okraje, které vypadají jako stopy po kousnutí.
- Ztráta zranitelných rostlin : Sazenice mohou být zcela snědeny, přičemž zbývají pouze jejich stonky.
- Slizové stopy : Slizové stopy lze vidět na listech, stoncích a na zemi nebo mulči obklopujícím rostlinu.
- Slimáčí vejce : Zkontrolujte, zda spodní strana listů neobsahuje malá bílá slimáčí vajíčka.
Co přitahuje slimáky do zahrady?
Ať už se obáváte, že vaši zahradu v budoucnu navštíví slimáci, nebo již máte problém se slimáky, vědět, co přesně slimáky přitahuje, vám může pomoci přijmout správná preventivní opatření.
- Vlhká půda : Slimáci potřebují udržovat své tělo neustále vlhké, aby se zabránilo dehydrataci, takže milují vlhkou půdu. Pokud zaléváte často, takže vaše půda je neustále vlhká, nebo pokud máte půdu, která příliš dobře neprosakuje, je pravděpodobnější, že přilákáte slimáky. Zkuste nechat půdu mezi zavlažováním vyschnout.
- Poleny a zahradní kameny : Slimáci hledají úkryt pod velkými předměty, které nabízejí stín, vlhkost a úkryty. Zkuste tyto předměty odstranit nebo otočit, abyste slimáky odradili.
- Mrtvé listí : Sušené listí může být skvělým doplňkem mulče nebo kompostu , ale je také dokonalou živnou půdou pro slimáky. Jak se hromady odumřelých listů rozkládají, zadržují vlhkost, což slimákům umožňuje přijímat stín a zůstat hydratovaní.
- Rostliny bohaté na živiny : Slimáci se raději živí rostlinami, které mají vysoký obsah živin a mají spoustu velkých masitých listů, jako jsou měsíčky .
Jak zabránit slimákům na zahradě
Prevence slimáků je mnohem jednodušší než kontrola aktivního zamoření.
- Omezte zálivku . Slimáci preferují vlhké a vlhké prostředí, takže můžete zvážit zalévání zahrady méně často nebo zalévat brzy ráno, aby měla půda čas na vyschnutí.
- Přepněte na kapkovou závlahu . Kapkové zavlažování je efektivnější způsob zalévání rostlin. S odkapávacím systémem můžete dodávat vodu přímo ke kořenům rostlin, místo abyste namáčeli celou zahradu, jako je tomu u horního zavlažování.
- Vyberte rostliny odolné proti slimákům . Existují rostliny, které slimáci nevyhledávají, jako jsou vonné byliny a rostliny, které mají chlupaté listy. Použijte tyto rostliny k vytvoření strategické hranice, která může chránit zranitelnější rostliny.
- Povzbuzujte přirozené predátory . Slimáci mají mnoho přirozených predátorů, kteří jim pomohou udržet je na uzdě. Ptáci, hadi, žáby, brouci a ještěrky budou jíst slimáky ve vaší zahradě, takže zvažte, zda si tato zvířátka nenechat.
- Umístěte vlnu kolem vaší zahrady . Někteří zahradníci používají vlnu k odrazení slimáků, protože se zdá, že nenávidí lezení po hrubé struktuře. Rozprostřete vlnu po vnější straně zahrady nebo kolem základny vašich rostlin. Tato metoda funguje nejlépe pro malé zahrady a květinové záhony, protože větší zahradní prostory mohou vyžadovat příliš mnoho vlny.
- Vytvořte měděnou bariéru . Když se slimáci dotknou mědi, jejich sliz reaguje s kovem a způsobí elektrický šok. Slimáky můžete udržet mimo vaši zahradu vytvořením měděného plotu kolem zahradního záhonu nebo vyvýšeného záhonu pomocí měděné pásky nebo měděných pásků nebo měděného pletiva po větším obvodu.
Jak se zbavit slimáků na zahradě
Pokud již máte problém se slimáky, existuje několik přirozených způsobů, jak se jich zbavit. Vyzkoušejte jednu nebo více z těchto metod kontroly slimáků a pamatujte, že zbavit se populace slimáků ve vaší zahradě vyžaduje vytrvalost.
- Odstraňte slimáky ručně . Šneky můžete vytrhnout ze zahrady ručně, i když tato metoda může nějakou dobu trvat. Vhoďte je do šálku mýdlové vody, abyste je zabili, nebo je přemístěte na místo daleko od vašeho domova.
- Vytvořte přirozené pasti na slimáky . Slimáci se stahují do chladných a stinných úkrytů, když slunce kolem poledne vrcholí, takže můžete na zahradě položit dřevěná prkna, kameny nebo dokonce sluky z velkých melounů, kam se schovají. Poté je můžete odkrýt a najít je všechny shromážděné na jednom místě, což usnadní proces odstranění.
- Nastražte pasti s pivními návnadami . Slimáci jsou přitahováni kvasinkami v pivu a budou je vyhledávat. Chcete-li vyrobit past na pivo, umístěte v noci na zahradu mělkou misku naplněnou pivem. Slimáci vlezou dovnitř a uvíznou. Druhý den ráno můžete odstranit slimáky z pivní pasti.
- Distribuujte organickou návnadu na slimáky . Mnoho návnad na slimáky používá jedy a syntetické chemikálie, které poškodí rostliny ve vaší zahradě, a většina tradičních repelentů, insekticidů a pesticidů na slimáky nezabere. Vyhněte se návnadám na slimáky, které obsahují metaldehyd nebo methiocarb, a místo toho si vyberte návnady s aktivní složkou fosforečnan železitý, který je bezpečnější používat kolem potravinářských plodin ve vaší zeleninové zahradě. Při použití insekticidu se vždy řiďte pokyny na obalu.
- Rozšiřte křemelinu . Křemelina je jemný bílý prášek, který má mikroskopické ostré hrany, které řežou slimákům kůži, když se po ní pohybují. Bohužel prášek ztrácí svou pevnost, když navlhne, takže jej budete muset používat v oblastech zahrady, kde nezaléváte často a budete ho muset vyměnit, když prší.
- Slimáky posypte solí . Posypání těla slimáka solí ho může zabít, i když to není vždy tak účinné jako pouhé odstranění slimáka z vaší zahrady. Můžete použít standardní slánku nebo můžete vytvořit solný roztok s vodou a pomocí rozprašovače zacílit na jednotlivé slimáky.
- Položte materiály s ostrými hranami . Umístění organických předmětů s ostrými hranami ve vaší zahradě může slimákům ztížit orientaci v půdě. Někteří zahradníci používají rozbité vaječné skořápky , sušenou kávovou sedlinu, kukuřičnou mouku nebo jehličí.