Ať už jste v zahradnictví úplný nováček nebo ostřílený pěstitel, který chce omezit používání chemických hnojiv a insekticidů, postupy organického zahradnictví vám mohou pomoci začít. Slovo „organický“ může znít hrozivě, ale organické strategie jako střídání plodin a kompostování jsou jedny z nejjednodušších a nejdostupnějších způsobů, jak pěstovat zdravé rostliny.
Co je ekologické zahradnictví?
Ekologické zahradničení je druh ekologicky smýšlejícího zahradničení, které se vyhýbá používání syntetických hnojiv a pesticidů. Ekologičtí zahradníci se zaměřují na udržování zdraví půdy a ochranu svých rostlin prostřednictvím strategií, jako je kompostování , střídání plodin, krycí plodiny , doprovodná výsadba a integrovaná ochrana proti škůdcům (IPM).
Historie ekologického zahradnictví
Lidé ekologicky zahradničili po tisíce let, ale koncept organického zahradničení byl vyvinut jako reakce na to, co je nyní známé jako konvenční zahradničení, moderní systém, který se silně spoléhá na chemická hnojiva a insekticidy. Na počátku 20. století se anglický botanik Sir Albert Howard stal jedním z prvních obyvatel Západu, který navrhl, aby se farmáři a zahradníci vrátili k používání přírodních hnojiv, jako je hnůj a kompost, poté, co byli svědky úspěchu těchto tradičních zemědělských metod v Indii. Zájem o přirozenější metody zahradničení nadále rostl spolu s rostoucími obavami o pesticidy a životní prostředí.
Jak založit ekologickou zahradu
Ať už máte velkou zahradu nebo několik balkónových květináčů, můžete doma používat ekologické zahradnické postupy.
1. Určete své klimatické pásmo . Organické zahradničení je o práci s přírodním prostředím, nikoli proti němu. To začíná pochopením plodin vhodných pro vaši klimatickou oblast a období, ve kterém je pěstujete. USDA udržuje mapu zón odolnosti rostlin prohledávatelnou podle PSČ, která rozděluje zemi do třinácti zón na základě průměrné roční minimální teploty. Najděte svou zónu a seznamte se s ovocem, zeleninou, květinami a bylinkami, kterým se v ní daří (pokud jste mimo Spojené státy, podívejte se na mapy mezinárodních zón odolnosti). Jakmile znáte svou klimatickou zónu, vyhledejte odhadované datum prvního a posledního mrazu , abyste věděli, jak dlouho bude vaše vegetační období trvat. Nyní, když půjdete do místního zahradního centra, můžete hledat rostliny označené číslem odpovídajícím vaší zóně odolnosti. Pokud kupujete semena, porovnejte počet „dní do zralosti“ uvedený na balení semen s délkou vašeho vegetačního období.
2. Otestujte svou půdu . Před založením zahrady si nechte provést test půdy, který lze získat za malý poplatek prostřednictvím místní pobočky služeb pro rozšíření družstva USDA. Kromě identifikace podílů hlíny, písku, bahna a organické hmoty ve vaší zahradní půdě se dozvíte, zda je vaše hladina pH mimo a zda máte nějaké nedostatky živin. Obdržíte také pokyny k nápravě případných nerovnováh. Požádejte o test, který pokryje toxické látky, které se příležitostně vyskytují v půdě, jako je olovo a arsen. Pokud jsou toxiny nalezeny nad bezpečnými prahovými hodnotami, nesázejte poživatiny do půdy. Místo toho pěstujte potravu na dřevěných vyvýšených záhonech se zábranou na dně, která zabrání kořenům dostat se do země pod nimi.
3. Vyberte si ideální umístění zahrady . Většina květin a zeleniny vyžaduje několik hodin přímého slunečního záření denně, proto hledejte oblast, kde je dostatek plného slunce pro to, co pěstujete. Pěstování rostlin bude také snazší na rovném pozemku, který je blízko konstrukce, která poskytuje určitou ochranu před větrem.
4. Rozhodněte se, co budete pěstovat . Použijte omezení vaší klimatické zóny a své osobní preference, abyste určili, jaké rostliny byste chtěli pěstovat. Chcete květinovou zahradu, zeleninovou zahradu, bylinkovou zahrádku, kontejnerovou zahradu nebo kombinaci několika možností? Ekologičtí zahradníci často sázejí květiny a bylinky poblíž své zeleniny, aby přilákali opylovače a další užitečný hmyz. Zeptejte se sami sebe, jaké druhy ovoce a zeleniny rádi jíte, a zasaďte je. Také vezměte v úvahu vaši dostupnou plochu na zahradě. Pokud máte místo jen pro malou zahradu, je rozumné se velkým rostlinám vyhnout.
5. Udělejte si zahradní postel . Prvním krokem k vytvoření zahradního záhonu je odstranění stávající vegetace. Plevel lze trhat ručně. Jen se ujistěte, že získáte kořeny, aby nevyklíčily. Pokud začínáte s trávníkem, možná si budete chtít pronajmout plynovou sekačku na drn k odstranění trávy. Poté musíte připravit pokovovací prostor. K udržení zdraví půdy většina ekologických zahrádkářů raději neobdělává, pokud to není nezbytně nutné – kopání může narušit život pod ornicí (od červů přes brouky až po bakterie), což není ideální. Místo toho zkuste zahradničení bez obdělávání půdy: Jakmile odstraníte zbytky a trávu, rozprostřete na pěstební plochu silnou vrstvu kompostu (alespoň čtyři palce tlusté). Pokud je váš plevel obzvláště odolný, můžete také zkusit mulčování nebo proces použití lepenky ke kompostování plevele při zachování struktury půdy. Nejlepší je, když záhony, které vytvoříte, nejsou širší než 4 stopy, takže se můžete dostat do středu, aniž byste šlápli na měkkou půdu a zhutňovali ji, čímž odbouráte veškerou svou tvrdou práci.
6. Přímý výsev nebo přesazení . Nyní, když máte krásný zahradní záhon nebo nádobu, je čas začít s výsadbou. Existují dva hlavní způsoby, jak rostliny dostat do půdy: zasazení semen přímo do země (známé jako přímý výsev nebo přímý výsev) nebo přesazení malých rostlin. Pěstování rostlin ze semen je obecně levnější, ale vyžaduje více trpělivosti, zatímco přesazování poskytuje okamžité uspokojení. Mnoho domácích zahradníků se rozhodne pro směs, zasadí některé plodiny ze semen a zakoupí nějaké transplantáty v důvěryhodném ekologickém zahradním centru.
7. Přidejte mulčování . Pokrytím půdy kameny (které mohou udržovat půdu vlhkou a teplou) a organickou hmotou plevel obtížně klíčí a země je udržována chladná a vlhká. Červi a další prospěšní půdní tvorové milují mulč ; jak se rozkládá, stává se palivem pro potravní síť půdy, stejně jako kompost. Je důležité sladit správný typ mulče s každou plodinou. Dřevní štěpka je ideální pro ovocné stromy, keře, trvalé květiny a další velké rostliny s dlouhou životností. Lahodná zelenina dává přednost méně těžkému mulčování, jako je sláma nebo listí.
8. Založte hromadu kompostu . Kompostování je organický způsob, jak přidat živiny a prospěšné mikroorganismy do vaší zahradní půdy a zároveň recyklovat zahradní a potravinový odpad. Kompost můžete zakoupit v místním zahradním centru nebo si můžete založit vlastní kompostovou hromadu sběrem organických materiálů, jako jsou listí, zbytky jídla a odřezky trávy, do hromady nebo koše. Pravidelné obracení kompostu udrží mikroby spokojené a za pár měsíců budete mít látku bohatou na živiny, kterou můžete aplikovat na své zahradní záhony nebo nádoby, abyste udrželi zdravou půdu.
9. Dostatečně zalévejte . Typicky během vegetačního období vyžadují rostliny asi palec vody za týden. Pokud nepršelo, ujistěte se, že poskytujete dostatečné množství vody. Chcete-li odstranit dohady, snadný způsob, jak zkontrolovat, zda mají rostliny žízeň, je jednoduše zabodnout prst dva palce hluboko do půdy. Pokud se vám zdá sucho, pak je s největší pravděpodobností čas zalévat. A pamatujte, že většinu rostlin je lepší mírně uschnout než namočit. Příliš mnoho vody může způsobit škodlivou hnilobu kořenů. Při zalévání je vaším cílem, aby byla půda vlhká, ale ne rozmočená. Obecně se doporučuje zalévat rostliny ráno, kdy je slunce méně silné, aby se voda okamžitě neodpařila.
10. Krycí plodiny . Jak se počasí ochlazuje, je čas na výsadbu krycích plodin. Krycí plodiny jsou rychle rostoucí, mrazuvzdorné rostliny používané k udržení zdraví půdy během zimního období. Jejich kořeny udržují půdu v zemi, zabraňují erozi půdy a zadržují vlhkost. Některé z nejoblíbenějších krycích plodin jsou luštěniny, jejichž další výhodou je zvýšení dostupnosti dusíku v půdě. Na jaře posekejte krycí plodinu, abyste odhalili zdravou půdu bez plevele připravenou na výsadbu na novou sezónu.
5 organických strategií pro kontrolu nemocí a škůdců
Vzhledem k tomu, že ekologické zahradničení se provádí bez chemických hnojiv nebo syntetických pesticidů nebo herbicidů, vyvinuli ekologičtí zahradníci jiné způsoby, jak zvládat problémy s chorobami a škůdci, které trápí všechny pěstitele.
1. Otočte plodiny . Střídání plodin je praxe, při které se vaše plodiny každý rok přesouvají na nová místa. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak udržet zdraví půdy a vyhnout se problémům se škůdci a chorobami. Výsadba stejné plodiny na stejném místě rok co rok nejen vyčerpá půdu o živiny, ale může také podpořit množení škůdců a chorob. Ekologičtí zahradníci se zaměřují na jedlou část rostlin (plod, kořen, stonek nebo list), aby zjistili jejich hlavní potřeby živin (dusík, fosfor nebo draslík) a na rodinu rostlin, aby se vyhnuli šíření chorob. Například organický zahradník může jeden rok zasadit rajčata (plodící rostliny z čeledi lilkovitých, které vyžadují hodně dusíku) a následně mrkev (kořenová zelenina z čeledi celer, která nevyžaduje mnoho dusíku). Vzhledem k tomu, že jsou v různých rostlinných rodinách, žádné choroby nebo škůdci, kteří mohou rajčata postihnout, se pravděpodobně nepřenesou na mrkev.
2. Praxe integrované ochrany proti škůdcům . Integrovaná ochrana proti škůdcům (IPM) je holistický systém používaný ekologickými zahradníky, který uznává, že škůdci jsou přirozenou součástí zahrady, a přitom je udržuje pod kontrolou. Tento proces zahrnuje identifikaci škůdců, posouzení poškození a následnou volbu vhodného kulturního, biologického, mechanického nebo chemického řešení. Kulturní strategie IPM zahrnují výběr odrůd rostlin, které jsou odolné vůči chorobám nebo škůdcům, a načasování výsadby tak, aby se zabránilo škůdcům (mnoho hmyzu má „sezónu“, stejně jako rostliny). Biologická řešení zahrnují introdukci predátorů, kteří zlikvidují problémový hmyz, například introdukci berušek na rostlinu pokrytou mšicemi. Strategie mechanické ochrany proti škůdcům, jako je škubání slimáků z vašich rostlin nebo instalace jelení ohrady, mohou být velmi účinné, ale často jsou časově náročné. Použití chemikálií je poslední možností, ale existují některé účinné organické insekticidy, jako je neemový olej.
3. Přitahujte užitečný hmyz . Květiny jako alyssum a kosmos nejsou krásné jen na pohled: mohou do vaší zahrady přilákat užitečný hmyz. Rostliny potřebují opylovače, aby se jim dařilo, a některý dravý hmyz se může stát mocnými partnery v boji proti škůdcům. Pro rychlou opravu si můžete koupit užitečný hmyz, jako jsou berušky a kudlanky, v zahradním centru nebo online, ale mějte na paměti, že pokud podmínky nejsou ideální, brouci odejdou.
4. Udržujte na zahradě pořádek . Rostliny pravidelně prořezávejte, abyste odstranili odumřelé nebo rozkládající se stonky a listy a udrželi proudění vzduchu mezi rostlinami. Pokud rostliny přerostou, mohou přitahovat spory plísní a šířit choroby mezi sebou. Rychlé odstranění nemocných listů (a jejich vyhození do koše, ne do kompostu) může pomoci zabránit šíření chorob na zahradě.
5. Zkuste doprovodnou výsadbu . Společná výsadba je široký pojem pro výsadbu různých plodin vedle sebe pro vzájemný prospěch. Doprovodné rostliny mohou poskytovat mnoho užitečných funkcí, včetně přitahování opylovačů, odpuzování škůdců, poskytování stínu, přidávání živin do půdy a potlačování plevele.