Neutrální barvy slouží jako stálé pozadí pro měnící se barevné trendy. Naučte se, jak začlenit neutrální barvy do vašeho domova, abyste vytvořili vyváženou a elegantní atmosféru.
Co jsou neutrální barvy?
Neutrální barvy jsou tlumené odstíny, které se zdají postrádat barvu, ale často mají základní odstíny, které se mění s různým osvětlením. Příklady neutrálních barev zahrnují béžovou, šedou, šedou, krémovou, hnědou, černou a bílou. Zatímco neutrální barvy nejsou na barevném kruhu , doplňují primární a sekundární barvy. Základní barvy – jako je červená, bílá a modrá – můžete kombinovat a vytvořit řadu dalších barev. Sekundární barvy jsou výsledkem smíchání dvou primárních barev, jako je zelená (žlutá plus modrá), oranžová (žlutá plus červená) a fialová (červená plus modrá).
Neutrální barvy mohou mít komplexní tón, protože smícháním různých barev vznikají jedinečné odstíny. Například greige je směs světle šedé a béžové, se žlutými odstíny v přirozeném světle a šedou v zářivkovém osvětlení. (Přirozeným světlem se rozumí osvětlení generované z přirozeného zdroje, jako je slunce.)
Barvy, které tvoří neutrální barevnou paletu
Základní neutrální barevná paleta obsahuje černou, bílou, hnědou a šedou, s různými odstíny mezi nimi. Zde je rozpis různých typů neutrálů:
- Čisté neutrální barvy: Paleta čistě neutrálních barev zahrnuje černou, bílou, hnědou a šedou, které všechny spadají do kategorie čistých barev, což znamená, že jsou plně syté a nemají podtón (podkladovou barvu). Mícháním různých čistých neutrálních a základních barev můžete ovlivnit sytost a živost výsledné barvy.
- Téměř neutrální : Smícháním primární barvy s čistou neutrální barvou vznikne téměř neutrální. Chcete-li například dosáhnout téměř neutrální barvy opálení, smíchejte primární barvu žlutou s čistě neutrální hnědou. Téměř neutrální barvy mají nižší sytost než čistě neutrální barvy. Podobně spárování neutrální barvy s jasným odstínem zvyšuje živost odstínu a přitahuje oko k určitému bodu barvy.
- Teplé a studené neutrální barvy : Míchání různých čistých neutrálních barev se základními barvami vytváří buď teplé neutrální nebo studené neutrální odstíny. Teplé neutrální odstíny mají žluté, oranžové nebo růžové podtóny, jako je béžová, žlutohnědá a zlatá, zatímco studené neutrální mají modré, fialové nebo zelené podtóny, jako je šedá, taupe a slonová kost.
4 Výhody zdobení paletou neutrálních barev
Návrháři interiérů používají neutrální barevné palety k vytváření různých vizuálních efektů, hrají si s ohniskovými body, hloubkou, sytostí a světly, aby vylepšili obytný prostor. Zde jsou některé z výhod zdobení neutrální barevnou paletou:
1. Můžete vytvořit neutrální tóny . Když vymalujete nebo vyzdobíte prostor neutrální barvou, můžete tento tón vybudovat a začlenit akcentové barvy nebo výrazné vzory. Nadměrné používání výrazných barev způsobuje, že místnost je pro oko ohromující a rušivá. Neutrální barvy pomáhají vyvážit místnost, takže můžete přidat různé doplňky a vzory. Naučte se, jak kombinovat vzory ve vašem domácím dekoru.
2. Neutrální látky se dobře kombinují s řadou barev . V různých ročních obdobích se váš styl a preference mohou měnit. Změna vašeho domova pomocí nového vzoru nebo sady závěsů je snadná, když má váš pokoj neutrální barevnou paletu, protože je univerzální a dobře se hodí k různým barevným schématům a designovým prvkům. Pouhým přidáním nových polštářů na pohovku můžete změnit vzhled vašeho obývacího pokoje a přizpůsobit se vašemu novému stylu.
3. Neutrální látky mohou mít uklidňující účinek . Zatímco jasné, výrazné barvy jsou hlasité a živé, neutrální barvy laku jsou uklidňující a jemné k oku. S malou sytostí neutrální barvy plynule přecházejí z jedné barvy do druhé. Většina neutrálních palet také odráží přirozeně se vyskytující barvy a tvaruje obývací prostor do relaxačního prostoru založeného na přírodě. Naučte se, jak vybrat barvu výmalby pro jakoukoli místnost ve vašem domě.
4. Můžete použít jakýkoli styl zdobení . Různé styly interiérového designu zahrnují neutrální barvy, od modernismu přes rustikální až po art deco . Neutrální barvy jako přirozený základ pro jakékoli pozadí zvýrazňují různé tóny a vzory. Neutrální odstíny například vyvažují geometrické vzory v místnosti ve stylu art deco, zatímco tmavší neutrální odstíny vytvářejí efektivní a elegantní efekt v moderní místnosti.
4 tipy pro zdobení neutrálními barvami
Při práci s neutrálním barevným schématem najděte jemné vlastní způsoby, jak přidat texturu a barevné nápady pro všestrannost.
1. Použijte různé odstíny : Tonální barevné palety přidávají zvýraznění a akcenty do neutrální barevné palety, takže oblasti místnosti vyniknou. Zahrňte různé odstíny a neutrální odstíny, abyste vytvořili živější a poutavější prostor. Zvažte spárování šalvějově zelené s převážně šedou a bílou místností, abyste přidali barevný nádech – růžová se hezky kombinuje s teplejšími neutrálními barvami, jako je zlatá nebo béžová.
2. Zvažte osvětlení : Osvětlení místnosti ovlivňuje, jak vaše oči čtou barvu. Umělé osvětlení mívá žlutý odstín, takže zesiluje teplejší neutrální. Při výběru barevných schémat zvažte faktory, jako je roční období, denní doba, poloha slunce a umístění místnosti. Například přirozené světlo ze severu vytváří modrý odstín, takže neutrální barvy vypadají tmavší a méně syté, zatímco východní nebo západní světlo vytváří teplejší odstín. Bílá barva se dodává v různých odstínech; také vypadají odlišně v závislosti na přirozeném osvětlení.
3. Přidejte barvu pomocí doplňků : Spárování neutrálních stěn s neutrálně barevnými velkými kusy nábytku může vytvořit uklidňující efekt, ale to neznamená, že musíte obětovat barvu. Místo toho začleňte barvu do různých doplňků v místnosti, jako jsou polštáře, umělecká díla nebo závěsy. Výběr doplňků s barvou usnadňuje změnu stylu a výzdoby místnosti tak, aby odpovídaly různým ročním obdobím.
4. Vyberte si správnou barvu : Různé téměř neutrální a čistě neutrální barvy mají na místnost různé účinky. Tmavé, studené barvy vytvářejí v místnosti útulný pocit, zatímco světlejší neutrální barvy místnost zvětšují. Vyberte si barvu místnosti, která odpovídá designu a pocitu, který pro daný prostor požadujete.